Blenda fotograficzna
Szara karta
Kontrapost
Blenda fotograficzna – służy do odbicia światła w celu doświetlenia fotografowanego obiektu. Gdy nie posiadamy takiej profesjonalnej blendy równie dobrze możemy sobie radzić stosując biały styropian, kawałek aluminiowej folii spożywczej, białą kartkę czy lustro. W tradycyjnych blendach mogą występować powierzchnie odbijające: biała (dająca efekt rozmytych cieni przy zachowaniu zimnej tonacji światła), srebrna (ostre cienie i zimna tonacja), żółta (ciepłe oświetlenie modela/produktu przy ostro zarysowanych cieniach), czarna (pogłębia cienie jak również zmniejsza lub niweluje niechciane odbicia światła).
Szara karta - kawałek kartki, kartonu o szarym kolorze, odbijającego 18% padającego na niego światła – tzw. szarość neutralna, dająca najbardziej prawidłowy pomiar światła. 18% wynika z tego jak wyskalowane są wszystkie światłomierze. Karta służy do przeprowadzania pomiarów kontrastu oświetlenia, czyli są to dane uśrednione zawarte między najjaśniejszym a najciemniejszym punktem naszego obrazu.
Jak się nią posługiwać?
Aby ustalić prawidłową ekspozycję umieść kartę w takim oświetleniu jak fotografowany przedmiot/postać. Następnie zmierz punktowo światło na karcie przyciskając spust migawki do połowy. Przytrzymując spust zabierz kartę sprzed obiektywu i zrób zdjęcie. Możesz mieć pewność, że obiekt będzie prawidłowo naświetlony.
Kontrapost – to taki układ ciała, w którym kręgosłup wraz z głową tworzą kształt litery „S”. Postać w tym układzie opiera cały swój ciężar na jednej nodze podczas gdy druga lekko opiera się na ziemi. Aby to zrównoważyć i nie spowodować 'przewalenia' się postaci tułów wygina się w łuk, a barki pochylają się przeciwnie do bioder. W klasycznym kontrapoście jedna ręka jest opuszczona druga zwykle coś dzierży. Taki układ postaci znany był już w starożytności, a wykorzystywany jest w sztukach plastycznych do dziś.